Nejen na výrobu másla však měla vliv změna ceny smetany. Většina mlékáren musela omezit také výrobu jogurtů a dalších mléčných produktů. Výjimku vytvářely jen čerstvé sýry.
K obrovským změnám a výkyvům v ceně uvedených mléčných produktů došlo právě z důvodu nedostatku smetany. V loňském roce to znamenalo, že ceny mlékárenských výrobků se držely poměrně vysoko. Ať už se jednalo o zmíněné máslo či o jogurty. Zákazníci tak byli z velké části po nějakou dobu silně demotivováni od nákupu tohoto zboží ve větším množství. Krátkodobá reakce na toto výrazné zvýšení cen je však jevem, který není nijak zvláštní.
Nedostatek smetany a její vysoká cena
Uvedený nedostatek stál právě za propadem produkce másla, ale již v roce 2017, kdy ceny vystřelily vzhůru prakticky raketově. Mlékárny totiž vůbec smetanu neměly k dispozici. Pokud však ano, byla velmi drahá, a proto ji spíše přímo prodávaly, namísto výroby másla. Něco podobného se samozřejmě tedy stalo i v loňském roce.
Pro podniky tedy bylo výhodnější smetanu přímo vyvážet než z ní vyrábět máslo. K tomu, aby mlékárny dále prosperovaly také musely syrové mléko přímo vyvážet na zpracování do zahraničí.
Zajímavé je, že velkou roli v tuzemském vývoji cen mléčných výrobků hraje dovoz. Dovoz másla, jogurtů, ale také tvrdých sýrů. Podle údajů veřejně dostupných je jasné, že u másla pokrývá zhruba polovinu spotřeby poslední rok právě dovoz. Ten stoupl dokonce o 13 procent. O dvanáct procent pak stoupl dovoz jogurtů. Společnost Nielsen, která sbírá data právě z obchodů zjistila, že u většiny mlékárenských výrobků klesají prodeje, co se počtu kusů týče, ale u másla naopak došlo k mírnému nárůstu. Tento nárůst zajistil právě dovážený produkt.
Mezi největší dovozce mléčných produktů u nás se řadí společnost Milkpol, která tedy především dováží výrobky do Polska. Většinu zboží vozí se své mateřské země, tedy z Německa. Podle mluvčího této společnosti jasně ze statistik za loňský rok vychází, že v předchozím roce byly mnohem vyšší požadavky na dovoz másla, a to právě díky stabilně vysoké spotřebě a neschopnosti domácí výroby pokrýt poptávku.
Zajímavé je, že tento dovozce také uvedl, že došlo k výraznému poklesu dovozu eidamu, zatímco velmi výrazně vzrostl dovoz sýru gouda.