Mnoho lidí nebaví platit drahé nájmy a uvažuje tak o pořízení vlastního bydlení. Ne každý ale zná všechny možnosti, jak toho docílit, když je jedna varianta nedostupná. Jaké jsou tedy základní možnosti financování bydlení?
Tou asi nejvíce výhodnou možností je ta, která každého napadne jako první – hypotéka. Hypoteční úvěr musí být vždy zajištěn nemovitostí a žádat o ni může ten, kdo má již něco naspořeno. Zpravidla se jedná o 10 – 20 % hodnoty půjčky. Výhoda této možnosti financování tkví především v nízkých úrokových sazbách a splácením rozloženém na delší dobu, takže měsíční vydání nemusí být nijak zvlášť přemrštěné. Navíc placené úroky patří mezi daňově uznatelné náklady, které si lze každý rok odečíst od základu daně. Další výhodou je také možnost bezplatného splacení úvěru na konci fixačního období, které má každý stanoveno jinak a zpravidla se pohybuje mezi 1, 3, 5 nebo 10 lety. Nevýhodou je vyšší administrativní náročnost, protože proces vyřizování žádosti je velmi zdlouhavý.
Druhou možností je úvěr ze stavebního spoření, který je ale vhodný pouze pro ty, kteří ho mají uzavřený alespoň 2 roky. Výhodou je tady to, že je garantována stejná úroková výše po celou dobu splácení a také to, že je možné čerpat státní podporu. Nevýhodou je vysoká míra naspořených prostředků, která se pohybuje od 35 do 50 % z celkové částky. Také je zde nutné platit 1 % ze vstupního poplatku, který se odvíjí od cílové částky.
Další možností je standardní spotřebitelský úvěr, což je ale nejméně výhodná varianta financování nemovitosti. Je to ta poslední možnost, po které lidé sahají, když nedosáhnou na předchozí dvě varianty a přesto si chtějí pořídit vlastní bydlení. Snad jedinou výhodou tohoto financování je, že se peníze mohou použít téměř na cokoli. Nevýhodou je pak samozřejmě vysoký úrok a u částek vyšších než 500 000 Kč také nutnost ručitele.
Novinkou od poloviny roku 2018 je potom státní půjčka zaměřená na mladé rodiny. Její výhodou je velmi nízká úroková sazba a odečet 30 000 Kč za každé narozené dítě v průběhu splácení půjčky. Její nevýhodou je příliš mnoho omezení, kterými překypuje. Je zde omezená maximální výše půjčky, půdní rozloha nemovitosti, rodiny musí mít našetřeno alespoň 20 % vlastní půjčky a být ve věku do 36 let.