Tedy alespoň v duších některých obyvatel, kde se ještě z minulého režimu usadil jako tetřev na větvi. Samozřejmě, ne všechno je špatné a zavrhávat celou ideu je také hloupost, protože nám socialistická revoluce přinesla také i něco dobrého – byť převažují negativa, která pociťujeme ještě dnes, i nevědomky.
1)Kdo podniká a je úspěšný, nemůže být dobrý člověk
Přetrvávající zkazka o zlých imperialistech, kteří vykořisťují dělnictvo po celém světě – neříkáme, že tomu tak někde není či nebylo ani že nebude. Ale je nutné odebrat se od obecných frází a argumentů k přesným údajům. Spousta malých podniků a start-upů, které se zakládají v ČR se stává úspěšných, nikoliv kvůli tomu, že by podráželi nohy, ale protože zkrátka ví co a jak a nebojí se. Například dnes již světový gigant Kiwi.com, který porovnává ceny letek po celém světě a je nejvíce využívaným v celém Evropském prostoru začal právě zde a má sídlo v Brně, po celém světě zaměstnává okolo 10 tisíc lidí a z toho čtyři tisíce přímo v Brně. A takových je spoustu, lidé akorát slyší jenom Agrofert a ČEZ a pak jim z toho hrabe.
2)Založit podnikání si může dovolit jenom boháč
Spousta velikánů, kteří nyní vlastní obrovské podniky, začínala s tisícovkou v ruce. I ten slavný zakladatel podniku o číslo výš neměl nic jiného než starý oblek a pár bot. A nyní si může dovolit klidně i batohů 50. Spousta lidí se totiž vymlouvá, protože nechtějí vidět tu dřinu za tím vším – a spousta lidí od toho dá ruce pryč, když zjistí, že musí pracovat i o víkendu – to je změna oproti osmihodinovkám.
3)Podnikatelé nic nedělají, jenom sedí na Bali
Zatímco slušný člověk dře od rána do večera u lopaty = tohle jsme slýchávali od lidí, kteří v životě nenavštívili ani Rakousko. Pravda je taková, že zatímco ten člověk dře u lopaty klidně i 12 hodin, tak skončí směna a může mu být všechno putna. Zatímco podnikatel si nemůže říct – tak, pracoval jsem 12 hodin, konec směny. Nic takového jako pečení holubi do huby neexistuje, byť spousta lidí by si něco podobného přála.