Pokud máte doma šicí stroj, tak jste si jistě všimli, že jsou na něm různé programy, díky kterým můžete měnit styl stehů. Jak se ale jednotlivé stehy nazývají a jak jich cíleně dosáhnout? Zde se podíváme na několik základních druhů, které jistě během šití používáte, nebo byste používali rádi. Dnes si zde popíšeme tři stehy, přičemž dva z nich budou základní a ten poslední pro zajímavost.
Přímý steh
Přímý steh je jedním ze dvou nejzákladnějších stehů, které můžete najít. Na každém stroji se nastavuje jinak. Základním předpokladem ovšem je, že si musíte nastavit, jaký druh tohoto stehu budete chtít. Přímý steh má totiž i své vlastní druhy, do kterých lze zařadit trojitý přímý elastický steh. Některé stroje navíc rozlišují přímý steh podle polohy jehly. Někdy se tomuto stehu říká také rovný a jedná se o naprostý základ, který tvoří pravidelné stehy jdoucí rovně za sebou.
Klikatý steh
Ten je druhým ze dvou základních používaných stehů. Na stroji si vždy musíte nastavit vhodný steh podle požadované šířky a dále nastavit také délku jednotlivých stehů. Profesionálové doporučují na počátku a na konci šití tímto stehem použít přímého či rovného stehu. Jak název napovídá, nejedná se o přímé stehy, ale vzhled tohoto stehu připomíná stejně velké, špičaté hory, jejichž výšku si regulujete vy sami. Jak přímý, tak klikatý steh najdete standardně na každém šicím stroji.
Slepý steh
Představme si zde jeden z mnoha netradičních stehů, na které můžete narazit. Abyste mohli šít slepým stehem, tak k tomu budete potřebovat speciální patku pro slepý steh. Během šití se musí přehnout látka tak, aby byl její rub zcela nahoře. Potom se látka umístí pod patku a točí se ručním kolem do té doby, dokud se jedla nepřesune vlevo. Složenou látku je třeba propíchnout. Pokud není, musí se na stroji seřídit šířka stehu. Vodítko patky se musí přesně dotýkat skladu látky. Šití tohoto typu jde velice pomalu a je k němu potřeba mnoho praxe. Pro vás, kdo si tento steh neumíte představit, tak ho lze popsat jako špičatou horu (stejně jako u klikatého stehu), mezeru, horu, mezeru, horu a tak dále.